ORTODONTİ

ORTODONTİ

ORTODONTİ

Diş çapraşıklarının; ideal bir estetik,çiğneme ve konuşma sağlama amacıyla; dişlerin hareket ettirilerek çeşitli aygıtlarla tedavi edilmesidir.

Çapraşık dişler genetik ve çevresel kaynaklı olabilir.

Çiğneme,konuşma ve estetik görünüşün normal olması ancak sıralı dişlerle alt çenenin üst çeneye karşı uygun yatay ve dikey kapanışlarına bağlıdır.

Ortodondik Sorunlar Nelere Yol Açar

Çapraşık dişler estetik görünüm yanında bir çok soruna neden olurlar.

·Fonksiyon : Yeterli çiğnememeye bağlı olarak sindirim sorunlarına neden olur.

·Diş ve diş eti sağlığı :Fırçalama güçlüğünden dolayı bazı dişlerde bakteri plağı temizlenemez.Diş çürükleri artar.

·Genel Sağlık :Dişlerde biriken bakteri plağı enfeksiyon ve kalp hastalıklarını tetikler.Sindirim sistemi bozukluklarına neden olur.

Çene eklemi rahatsızlıkları: Normal kapanmayan diş ve çenelerden dolayı eklemde kireçlenmeler ve ağrılar meydana gelir.Bu; tarifsiz baş ağrılarına neden olabilir.

Uyku düzensizlikleri:Rahat kapanmayan diş ve çenelerden dolayı rahat uyuyamama,yorgunluk hissi ve dolayısıyla, işgücü kaybına neden olur.

Solunum :İdeal kapanmayan diş ve çeneler solunum sisteminin gelişememesi ve nefes almada zorlukluklara neden olabilirler.

Beslenme: Besinlerin yeterli çiğnenmesine bağlı metabolizma bozukluklarına neden olabilir.


Günümüzde ortodontik tedavi erişkinlerde de olmak üzere bir çok yaş grubunda başarıyla yapılmaktadır.Porselen ve teflon kaplı malzemelerden yapılan braket ve teller diş renginde yapılarak estetik olarak tedaviyi kolaylaştırmaktadır.

WhatsApp Destek